Inwestycje w kontrakty CFD a ryzyko – o czym pamiętać?

Inwestycje w kontrakty CFD a ryzyko – o czym pamiętać?

15 lipca 2020 0 przez Wożny Portalu

Handel kontraktami CFD to jeden ze sposobów na inwestowanie i zarabianie na rynku Forex. W porównaniu z innymi rodzajami inwestycji jest to jednak znacznie bardziej ryzykowny sposób, ponieważ wahania cen poszczególnych instrumentów bywają bardzo nieprzewidywalne. Z tego powodu inwestycje w kontrakty CFD nie są rozwiązaniem dla wszystkich i nikt nie powinien zaczynać inwestycji bez zrozumienia ryzyka i obowiązujących zasad. Na jakie ryzyko musimy się przygotować?

Kontrakty CFD – na co zwracać uwagę przy inwestowaniu

Pod skrótem CFD rozumie się kontrakt na różnicę kursową do rozliczenia kwoty, która jest równa różnicy między ceną zamknięcia, a ceną otwarcia pozycji. Kontrakty CFD to unikalne i ciekawe instrumenty finansowe, ponieważ są lewarowane i pochodne. Poza tym umożliwiają nam osiągnięcie zysku nawet przy zmniejszeniu się ceny. Kontrakty CFD wykorzystują mechanizm dźwigni finansowej, dlatego możemy przeprowadzić transakcję, wpłacając jedynie małą część ogólnej wartości. Aby dokonać transakcję, musimy wpłacić tzw. depozyt, czyli kwotę zabezpieczającą określoną kwotę pieniędzy przy otwieraniu pozycji. W zależności od tego, jaką pozycję i przez jak długi czas utrzymujemy otwartą na rynku, przy pewnych okolicznościach może być konieczne naliczenie kosztów utrzymania pozycji, co czasem zmniejsza zyski lub nawet powoduje straty. Inwestując w kontrakty CFD, musimy mieć pewność, że na rachunku zawsze mamy środki do pokrycia depozytu zabezpieczającego, ponieważ brak potrzebnych środków może spowodować zamknięcie części lub wszystkich pozycji. Na rynku może dojść do poważnych zmian w godzinach, kiedy nie dokonujemy żadnych transakcji (np. nocą), co uniemożliwia nam reakcję. Jeżeli w takiej sytuacji nie będziemy mieć środków na koncie, pozycje zostaną zamknięte.

Nie przeprowadzasz transakcji na rynku bazowym

Rachunek CFD jest swego rodzaju umową między inwestorem a brokerem. Przed rozpoczęciem inwestycji trzeba pamiętać, że nie kupujemy fizycznych instrumentów bazowych, ani akcji. Kontrakty CFD to pochodne różnych aktywów, które przedstawiają ruchy cen na różnych rynkach. Oznacza to również, że cena instrumentu CFD nie musi koniecznie przedstawiać dokładnej ceny instrumentu bazowego. Taka opcja ma jednak wiele zalet, które nie są bezpośrednio związane z ryzykiem. Dla przykładu, kiedy inwestujemy z rachunku Saxo, mamy dostęp do ponad 9000 instrumentów i bardzo niskich prowizji. Pomimo ryzyka, inwestowanie w kontrakty CFD to ciekawy sposób na duży zarobek.

1 1 vote
Article Rating