
Jak osiągnąć stabilizację finansową
8 stycznia 2018Uzyskanie bezpieczeństwa finansowego to cel, do którego aspiruje większość społeczeństwa. Problemy z budżetem domowym powodują silny stres, utratę radości z życia i często komplikują relacje rodzinne.
Oczywiste jest więc, jak wielką wartość w naszym życiu odgrywa stabilizacja w budżecie. Definicja bezpieczeństwa finansowego jest sprawą bardzo osobistą i w dużym stopniu zależy od tego, co uważamy za minimalny standard życia.
Każdy z nas potrzebuje pewnego minimum, czyli przestrzeni do życia, zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, takich jak żywność i ubrania, oraz wystarczających środków finansowych aby móc cieszyć się życiem.
Podstawowe elementy bezpieczeństwa finansowego:
– Brak zadłużenia. Obejmuje to posiadanie miejsca zamieszkania nie obciążonego zobowiązaniem finansowym oraz nieobecność innych wierzytelności, kredytu oraz debetu na koncie.
– Posiadanie wystarczającej rezerwy finansowej na pokrycie niespodziewanych wydatków lub nieoczekiwaną utratę dochodów. Podstawową zasada jest odłożenie równowartości co najmniej trzech pensji na pokrycie kosztów utrzymania.
– Pewne dochody, które są wystarczające, aby utrzymać pożądany standard życia. Zabezpieczenie dochodów wymaga rozwijania na bieżąco swoich kwalifikacji zawodowych, zachowaniu dobrego zdrowia lub zbudowanie systemu generowania pasywnego dochodu.
– Posiadanie odpowiednich aktywów i inwestycji na poczet przyszłych potrzeb. Dotyczy to celów długoterminowych, a także potrzeb emerytalnych.
– Zabezpieczenie się przed ryzykiem finansowym poprzez odpowiednie ubezpieczenie, zdywersyfikowany portfel inwestycyjny oraz ochronę swoich aktywów.
– Osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego jest trudne dla osób z niskimi dochodami. Jednakże, istnieje wiele sytuacji, kiedy osobom o należytych dochodach nie udaje się wprowadzić podstawowych elementów bezpieczeństwa finansowego i w razie zmiany swojej sytuacji ulegają poważnym trudnościom.