Jak osiągnąć stabilizację finansową

Jak osiągnąć stabilizację finansową

8 stycznia 2018 0 przez Wożny Portalu

Uzyskanie bezpieczeństwa finansowego to cel, do którego aspiruje większość społeczeństwa. Problemy z budżetem domowym powodują silny stres, utratę radości z życia i często komplikują relacje rodzinne.

Oczywiste jest więc, jak wielką wartość w naszym życiu odgrywa stabilizacja w budżecie. Definicja bezpieczeństwa finansowego jest sprawą bardzo osobistą i w dużym stopniu zależy od tego, co uważamy za minimalny standard życia.

Każdy z nas potrzebuje pewnego minimum, czyli przestrzeni do życia, zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, takich jak żywność i ubrania, oraz wystarczających środków finansowych aby móc cieszyć się życiem.

Podstawowe elementy bezpieczeństwa finansowego:

– Brak zadłużenia. Obejmuje to posiadanie miejsca zamieszkania nie obciążonego zobowiązaniem finansowym oraz nieobecność innych wierzytelności, kredytu oraz debetu na koncie.

– Posiadanie wystarczającej rezerwy finansowej na pokrycie niespodziewanych wydatków lub nieoczekiwaną utratę dochodów. Podstawową zasada jest odłożenie równowartości co najmniej trzech pensji na pokrycie kosztów utrzymania.

– Pewne dochody, które są wystarczające, aby utrzymać pożądany standard życia. Zabezpieczenie dochodów wymaga rozwijania na bieżąco swoich kwalifikacji zawodowych, zachowaniu dobrego zdrowia lub zbudowanie systemu generowania pasywnego dochodu.

– Posiadanie odpowiednich aktywów i inwestycji na poczet przyszłych potrzeb. Dotyczy to celów długoterminowych, a także potrzeb emerytalnych.

– Zabezpieczenie się przed ryzykiem finansowym poprzez odpowiednie ubezpieczenie, zdywersyfikowany portfel inwestycyjny oraz ochronę swoich aktywów.

– Osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego jest trudne dla osób z niskimi dochodami. Jednakże, istnieje wiele sytuacji, kiedy osobom o należytych dochodach nie udaje się wprowadzić podstawowych elementów bezpieczeństwa finansowego i w razie zmiany swojej sytuacji ulegają poważnym trudnościom.

1 1 vote
Article Rating