Tyle do wyboru, ale nadal nie wiadomo, co wybrać

Tyle do wyboru, ale nadal nie wiadomo, co wybrać

15 marca 2018 0 przez Wożny Portalu

Zdecydowałeś się na kredyt w banku. Nic strasznego, jeśli wiesz, jak je od siebie odróżnić i co jest brane pod uwagę przez bank. Zdecyduj, który rodzaj pożyczki Cię interesuje.

 

Dotarliśmy do takich czasów, w których żeby coś w życiu mieć, trzeba zaciągnąć kredyt. Zawsze jest jednak ten sam problem, …który? Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna? Czym tak naprawdę się różnią?

Oczywiste jest, że decydując się na pożyczkę interesuje nas przede wszystkim ile będziemy tak naprawdę musieli bankowi oddać. Jeżeli weźmiemy pod lupę pożyczkę hipoteczną i gotówkową znajdziemy między nimi duże różnice. Mimo, że dzięki obydwóm możemy zapłacić rachunki, zrobić zakupy, pojechać na wakacje, to jednak to, którą pożyczkę wybierzesz zależy w dużej mierze od tego ile pieniędzy potrzebujesz. Jeśli Twoim planem jest zapożyczenie się na większą kwotę, to idealna będzie pożyczka hipoteczna. Pożyczka gotówkowa natomiast jest dla osób, które chcą pożyczyć maksymalnie do 100 tysięcy złotych.

 Pożyczka hipoteczna

Ten rodzaj jest przyznawany osobom, które chcą pożyczyć większą ilość pieniędzy. Zazwyczaj banki zastrzegają sobie minimalną kwotę. Pożyczka przyznawana jest osobom, które są właścicielami nieruchomości, na którą będzie ustawiona hipoteka. W ten sposób banki zapewniają sobie bezpieczeństwo na wypadek gdyby nie udało się klientowi spłacić pożyczki. Niestety na decyzję o przyznaniu trzeba dłuższy czas poczekać. Maksymalna wysokość pożyczki hipotecznej zależy od wartości nieruchomości, najczęściej są to kwoty, które nie przekraczają 60-70%.

Kredyt gotówkowy

Przeznaczona dla osób, którym zależy na szybkiej decyzji kredytowej. Pożyczkę gotówkową otrzymasz na podstawie dochodów, więc formalności jest niewiele. Plusem tego kredytu jest to, że możesz wziąć nawet od 500 złotych nawet do 100 tysięcy złotych. Wszystko jednak zależy od ofert banku, a niekiedy wykonywanego zawodu pożyczkobiorcy.

Oprocentowanie

Jeśli chcemy porównać te dwa rodzaje pożyczki musimy wiedzieć, od czego zależy ich oprocentowanie. W przypadku pożyczki hipotecznej zależy od sumy pieniędzy, jaką chcemy pożyczyć, wartości nieruchomości a także wskaźnika LTV. Oprocentowanie może rozpoczynać się nawet od 5,80%. Kredyt gotówkowy oprocentowanie ma zależne od oceny wiarygodności osoby ubiegającej się o pożyczkę, czyli przede wszystkim wiek, historia kredytowa, a także gdzie pracuje, jaki jest jej stan cywilny, a nawet jakie wykształcenie posiada. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty przydzielana jest dana oferta. Najlepsi w oczach banku mogą otrzymać pożyczkę, której oprocentowanie wynosi poniżej 8%, najczęściej waha się jednak między 10-12%, a najmniej wiarygodni dostają oprocentowanie nawet w wysokości 16%.

Należy także pamiętać, że biorąc pożyczkę czy gotówkową, czy hipoteczną trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami jak prowizje za udzielenie kredytu,  często przymusowe ubezpieczenie od utraty pracy lub na życie. Te ostatnie często jest z góry narzucone przez bank, a w razie odmowy rośnie automatycznie oprocentowanie pożyczek.

 

0 0 votes
Article Rating