Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa

4 stycznia 2018 0 przez Wożny Portalu

Zdolność kredytowa jest niezbędnym i podstawowy element, który gwarantuje uzyskanie pożyczki lub kredytu. Jeśli dana osobowa nie posiada zdolności kredytowej kredyt lub pożyczka są niemożliwe do zaciągnięcia.

 

Zdolność oznacza, że osoba zaciągająca kredyt jest zdolna do jego spłaty w określonym terminie banki stosują różne kryteria do jej określenia.

Najważniejszym czynnikiem jest wysokość stałych dochodów im wyższe dochody ma kredytobiorca tym lepiej. Zdolność kredytowa jest różnie wyliczana inaczej wyliczana się ją dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, inaczej dla rencisty czy emeryta a jeszcze inaczej dla młodych osób które dopiera wchodzą w życie zazwyczaj podejmując pierwszą pracę.

Jednak przy określaniu zdolności kredytowej bierze się pod uwagę nie tylko czynnik stałych dochodów, lecz także inne czynniki, na przykład czy osoba ubiegająca się o kredyt nie zalega ze spłata wcześniejszych zadłużeń, aby to ustalić banki muszą skontaktować się z BIK ( Biuro Informacji Kredytowej).

Kolejnym czynnikiem jest decydującym czy dana osoba otrzyma kredyt czy nie jest dotychczasowa współpraca z bankiem z pewnością najłatwiej otrzymać kredyt w banku który prowadzi nasze konto oszczędnościowo –rozliczeniowe bowiem taki bank zna nasze możliwości finansowe.

Kolejnym czynnikiem jest wiek kredytobiorcy osoba młoda ma większe szanse na zaciągnięcie dużego kredytu niż emeryt. Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę warto złożyć wnioski w kilku bankach, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu na jak najbardziej korzystnych warunkach.

Warto również przestudiować oferty różnych banków i wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada i jest dla nas najkorzystniejsza.

0 0 votes
Article Rating