„Życie na minusie”, czyli jak nie wpaść w spiralę zadłużenia korzystając z karty kredytowej. Poradnik.

„Życie na minusie”, czyli jak nie wpaść w spiralę zadłużenia korzystając z karty kredytowej. Poradnik.

22 marca 2018 1 przez Wożny Portalu

Społeczeństwo coraz częściej żyje ponad stan, czyli wydaje więcej niż zarabia. Jak to możliwe? Korzystają z kart kredytowych, które mają swoje wady i zalety, lecz nie są dla każdego. Nieumiejętne korzystanie z tej formy kredytowania może skończyć się spiralą finansową. Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej? Dowiesz się tutaj.

Obecnie banki oferują swoim klientom różne formy pomocy finansowej. Klient, który nie potrzebuje dużego zastrzyku gotówki może skorzystać z opcji kredytowania w postaci karty kredytowej lub limitu kredytowego, który polega na dodatkowych środkach pieniężnych poza naszymi dochodami. W poradniku oprzemy się o pierwszą formę kredytowania mianowicie kartę kredytową.

Wstęp

Otrzymując od banku kartę kredytową, uzyskujesz rachunek kredytowy ze ściśle określonym limitem. Karta ta nie jest w żaden sposób powiązania z Twoim rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym w banku, lecz zgoła osobnym rachunkiem. Kartę kredytową możesz otrzymać w każdym innym banku, jak również w tym, w którym masz założone konto. Płacąc kartą kredytową wydajesz pieniądze nie swoje, lecz banku i oczywiście za jakiś czas musisz je oddać.

Bez odsetek

Zwykle okres bez odsetek wynosi 30 dni od dnia zamknięcie miesiąca rozliczeniowego. W trakcie tych 30 dni należy spłacić zadłużenie na karcie kredytowej. O tym kiedy to następuje powinien informować bank.

Aby nie zapłacić dodatkowych odsetek za zadłużenie na karcie kredytowej należy spłacić w trakcie jednego cyklu rozliczeniowego całe powstałe zadłużenie. Do kwoty zadłużenia są doliczone tylko opłaty i prowizje.

Spłata całkowita

W przypadku braku spłaty karty kredytowej w całości do zadłużenia zostaną doliczone należne odsetki, a gdy termin spłaty minie również odsetki karne. Jednym z haczyków przy kartach kredytowych jest to, iż bank oferuje spłatę tylko części zadłużenia, a resztę pozwala spłacić w późniejszym terminie. I tutaj właśnie większość posiadaczy kart kredytowych wpada w pułapkę, gdyż sądzą, że nie będą ponosili dodatkowych kosztów. Jakie jest ich zdziwienie, gdy otrzymują zestawienie z banku. Otóż błędem jest nie spłacenie zadłużenia od razu. O tym poniżej.

Transakcje

Pułapką w korzystaniu z karty kredytowej są transakcje gotówkowe. Chodzi tutaj o wypłaty pieniędzy z bankomatów, wówczas prowizja od wypłaty jest dużo większa niż jest to w przypadku karty debetowej (takiej którą możemy dokonywać płatności i wypłat z bankomatów w ramach naszego ROR).

Bezpieczne korzystanie

 

Przede wszystkim zawsze korzystaj z karty kredytowej do wysokości swoich możliwości finansowych w danym miesiącu, żebyś nie wpadł w spiralę zadłużenia. Łatwo jest wydawać pieniądze, których się nie ma, a potem łapać się za głowę kiedy przychodzi wyciąg z rachunku.

Banki pobierają opłaty za wydanie i prowadzenie karty w przypadku braku określonej kwoty transakcji.

Pilnuj terminowego spłacania zadłużenia, aby nie generować sobie dodatkowych kosztów w postaci odsetek i odsetek karnych.
Płać kartą kredytową tylko w transakcjach bezgotówkowych, ona do tego jest przeznaczona.

Ustaw dzienny limit kwotowy transakcji. Zapewni Ci to bezpieczeństwo w przypadku utraty karty oraz chroń PIN przed osobami trzecimi.
Nie daj się nabrać na minimalną kwotę spłaty.

 

Na koniec podsumowanie. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu karty kredytowej zastanów się czy w ogóle warto. Zawsze lepiej co miesiąc odłożyć sobie małą kwotę, a potem wydać swoje odłożone pieniądze na przyjemności, niż myśleć o tym, że należy oddać pieniądze razem z dodatkowymi opłatami. Istotne jest uważne przeczytanie umowy, przejrzenie wszelkich punktów, aby nie zostać oszukanym. Jak każdy produkt bankowy karta kredytowa ma swoje wady i zalety.

0 0 votes
Article Rating